Vedoucí podpory výroby Jan Klepak: „Buď dobrým člověkem, naslouchej ostatním a neustále se uč.“

„Správným nasloucháním našemu týmu snižujeme riziko nedorozumění a stáváme se tak efektivnější,“ říká Jan Klepak, který ve firmě Ontex již čtyři roky působí na pozici Vedoucího podpory výroby.  

Jeho denním chlebem není jen řízení týmu, ale také efektivní řešení nečekaných situací a zajištění hladkého chodu výroby. Čelí výzvám, které vyžadují rychlou reakci, schopnost komunikace a týmovou spolupráci. V rozhovoru lidsky popisuje, jak důležitá je kvalitní podpora výroby pro celkovou produktivitu, co jej na této práci baví, i to, co se snaží neustále zlepšovat.

Jan Klepak rozhodně věří také v osobní růst a sdílí, jak se konkrétně on sám vzdělává, aby byl ve své roli co nejlepší. Na závěr nám prozradil nejen, co je mu motivací, ale odhalil také styl hudby, který je blízký jeho slechům i srdci.

Pane Klepaku, ve firmě Ontex pracujete jako Vedoucí podpory výroby. Jak dlouho už tomu je?

Prvního listopadu uplynou přesně 4 roky mého působení ve funkci Vedoucího podpory výroby.

Jak si můžeme Vaši náplň práce konkrétně představit? Kdo je to vlastně Vedoucí podpory výroby a co dělá?

Vedoucí podpory výroby řídí organizaci podpůrných týmů ve výrobě. Jedná se o pozice baliče, manipulantů a lisařů. Koordinuje a podporuje chod jednotlivých AMU (Autonomous Manufacturing Unit).

Podporu výroby skloňujeme od začátku našeho rozhovoru. Povězte prosím, proč je ona podpora vlastně důležitá?

Tým podpory výroby je zodpovědný za sledování celého výrobního procesu. Reagujeme tedy na náhlé změny, řídíme personál, řešíme incidenty. Hovorově řečeno, hasíme každý požár. 😊

Jde takové hašení ruku v ruce s komunikací? Měl by takovou pozici zastávat člověk komunikativního ražení?

Komunikační dovednosti jsou na této pozici velmi důležité, ale komunikace není jen o mluvení. Naslouchání je stejně důležité. Správným nasloucháním našemu týmu snižujeme riziko nedorozumění a stáváme se tak efektivnější.

Když jsme u efektivity, prozraďte nám prosím, jak se vlastně do výroby pozitivně promítne fakt, že má za sebou kvalitní podporu? V čem můžeme ten dobrý vliv pozorovat?

Představte si, že vám 15 minut před začátkem noční směny zavolají 4 zaměstnanci, že nepřijdou do práce. V tuto chvíli musí tým lídr podpory výroby extrémně rychle a efektivně řídit personál, aby výrobní linky vyráběly to, co mají, a zároveň kvalita výrobků zůstala na stále vysoké úrovni.

A jak se naopak na výrobě podepisuje slabá podpora? Byť toto rozhodně není případ firmy Ontex, povyprávějte nám prosím na základě vašich profesních zkušeností, jaké dopady to mohou být.

Když máte v týmu slabé hráče, kteří neberou svou práci vážně, má to vždy za následek špatný konečný výsledek. Vadný produkt nebo neplánovaný prostoj jsou jen dva příklady, kterým se rozhodně chceme vyhnout.

Dá se vlastně taková podpora výroby neustále nějak vylepšovat? Jsou k tomu nějaké nástroje?

Rozhodně ano. Dokonalým příkladem toho, jak zlepšit proces, je implementace metody Lean manufacturing (štíhlá výroba). Zkrátka snížit lidské úsilí, přizpůsobit výrobní prostor, investovat do automatizace.

Tam, kde je zlepšení, bývá i růst. Napadá mě tedy, co vy a osobní růst? Jak na růstu pracuje konkrétně sám Vedoucí podpory výroby?

Osobní a profesní rozvoj je investice, proto se tomu věnuji i ve svém volném čase a někdy i vynaložím další finanční náklady. Pokud se rozvíjíte, lépe rozumíte své práci a plníte své každodenní povinnosti efektivněji. Nejjednodušší způsob, jak se rozvíjet, je číst. Čtení rozšiřuje obzory a umožňuje vidět nové možnosti a dívat se na svou práci v širší perspektivě.

Pojďme nyní k cílům. Jaké jsou ty, které si ve své práci stanovujete? Dají se vlastně nějak určit, nebo jde spíš o krátkodobost a úspěch v každém dni?

Své cíle se snažím nastavit v souladu s principy SMART. To znamená, že jsou specifické, měřitelné, dosažitelné, realistické a časově vázané. To pomáhá vytvářet cíle, které jsou jasné a snadněji sledovatelné. Například zlepšení ergonomie pracoviště baliče na výrobní lince č. 1.

A od cílů k dovednostem. Jaké klíčové schopnosti a dovednosti jsou podle Vás pro takovouto pozici nezbytné?

Kromě základních odborných dovedností musí mít vedoucí podpory výroby i soft skills. Nejzákladnější jsou komunikace, týmová práce, řešení problémů, kreativní myšlení a snaha o neustálé zlepšování. Neměla by také chybět schopnost organizace a plánování.

Vraťme se k výrobě a povězme si něco o produktivitě. Jaké jsou hlavní faktory, které produktivitu ve vašem výrobním procesu ovlivňují?

Především se jedná o faktory související se zakázkami a materiálem, dále personální kapacity a také faktory související s výrobním procesem.

Jaké jsou nejčastější problémy, se kterými se ve výrobě setkáváte? Dá se to nějak obsáhnout? Nebo je to vždy jiná výzva?

Opakujícím se problémem, spíše bych to nazval úkolem, je přizpůsobení počtu zaměstnanců výrobnímu plánu.

Pojďte nám nasvítit, co Vás na Vaší práci baví ze všeho nejvíce.

Moje současná práce mi vyhovuje v mnoha ohledech. V první řadě se perfektně hodí k mým schopnostem a povaze. Je také velmi překvapivá, ne vždy pozitivně, ale je to velmi zajímavá zkušenost. Mám rád určitou svobodu a to, že hodně záleží na mně. Líbí se mi, že mám kontrolu nad úkoly.

A otočme to. I v té nejsuprovější práci je něco, co člověk zrovna dvakrát nemusí. Který takový střípek je to u Vás?

Samozřejmě jsou situace a témata, která nejsou nejpříjemnější, a disciplinární rozhovory mezi ně rozhodně patří. Také nerad pracuji s lidmi, kteří popírají jakákoli nová řešení a házejí prohlášení jako „to nejde udělat“.

Jak jste řekl, svou práci máte rád. Co vás tedy v profesním životě inspiruje a motivuje? Jsou to vaši kolegové? Dosažené úspěchy? Vlastní houževnatost?

Odměna, haha. 😊 Samozřejmě si dělám srandu. Momentálně mě významně motivuje příležitost získat nové dovednosti, nové výzvy jsou pro mě důležitou prioritou. Dalšími faktory jsou dobré pracovní podmínky, výhodná lokalita závodu a skvělé benefity jako individuální lekce s fyzioterapeutem a skupinové cvičení, výuka cizích jazyků, rodinné permanentky, 13. a 14. mzda, čtvrtletní KPI odměny, odměny za odpracované roky a mnohem více…

Představte si teď někoho, kdo by chtěl v budoucnu skvěle zastávat Vaši pozici. Dejte mu pár rad, jak toho docílit.

Když se ptám sám sebe, jak jsem se dostal tam, kde jsem, odpověď je jednoduchá: „Buď dobrým člověkem, naslouchej ostatním a neustále se uč.“

A u rad ještě chvilku zůstaňme. Čeho by se měl takový zájemce o tuto pozici rozhodně vyvarovat? Co k parádnímu Vedoucímu podpory výroby nepatří? Osobně, profesně, celkově.

Takový člověk by se rozhodně neměl bránit změnám. Nemůže nemít jasně definované cesty k cíli. Neměl by se nechat unášet emocemi, nemůže být zaujatý, a především si musí vážit svých zaměstnanců.

Budeme se loučit, a tak se Vás téměř na závěr zeptám: Když nepracujete, co rád děláte? Co Vás nabíjí?

Sport a všeobecná aktivita jsou velmi důležitou součástí mého života, bez tréninku nejsem sám sebou. Také miluji horské výlety. Na horských stezkách se nabíjím duševní a duchovní energií.

Léto je definitivně za námi. Podělte se tak s námi o tečku v podobě Vaší představy o ideální dovolené. Jak by podle Vás měla vypadat?

Můj recept na ideální dovolenou je následující. Potřebujete trochu ticha, abyste slyšeli své vlastní myšlenky a sny. Každodenní fyzická aktivita pak zlepší vaši kondici, sílu a pružnost těla. Rozhodně také koncert. Uvolníte emoce a snížíte stres. V mém případě to znamená slušný punk. Dále si přečíst knížku a podpořit fungování svého mozku. Zdravá strava je rovněž investicí do zdraví celého těla. Také přepnout z režimu „práce“ do režimu „odpočinek“, protože organismus musí vědět, že má volno. Ať už vyrazíte kamkoli, důležité je změnit místo. A nejkrásnější je pak trávit tento čas s rodinou.